ABCalendar - Kalendarz imprez i wydarzen
Chałupy Noclegi nad Morzem polwysep.pl
Historia:

  • 1773 - chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu kawałek ziemi przy ujściu Piaśnicy. Osadnicy utrzymywali się głównie z rybołówstwa i uprawy podarowanej im ziemi. Wioskę nazwano Dębek - od nazwiska pierwszego osadnika, później nazwa ta została przekształcona na Dębki.


  • 1934 - budowa drewnianej kapliczki Księży Zmartwychwstańców, której architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. Projekt wykonał pochodzący z chłopskiej rodziny rzeźbiarz Teodor Piliński. W skromnym wnętrzu obejrzeć możemy drewnianą płaskorzeźbę Matki Boskiej Morskiej oraz tabliczki Drogi Krzyżowej wykonane przez uzdolnionego chłopa-artystę.

Na terenie Krajobrazowego Parku Nadmorskiego, niespełna 300 m od wpadającej do Bałtyku rzeki, stoi dom, który od dziesiątek lat nazywany jest Domem Profesora Wrzoska z Poznania. Okolica ta do 1939 roku była terenem przygranicznym, a rzeka stanowiła granicę państwa polskiego. Tereny za Piaśnicą należały do Niemiec. W okresie międzywojennym profesor Adam Wrzosek wraz z rodziną, znajomymi i współpracownikami organizował obozy dla harcerzy i msze święte, a po wojnie aktywnie działał w jednoczeniu tych kresów z Ojczyzną. Obecnie dom ten został przekazany Archidiecezji Poznańskiej, a decyzją Arcybiskupa miejsce to ma stać się Ośrodkiem Charytatywno-Wypoczynkowym Caritas.


© 2007-2024 Projekt i wykonanie: StudioFX.biz

wstęp     historia     przyroda     baza noclegowa     aktualności     linki
Kalendarz imprez i wydarzeń 2019